Kontakt:
Kancelaria prawna LEX
ul. Ogrodowa 31/35
00-893 Warszawa
Tel. (22) 2451744
Email: biuro@lex.warszawa.pl
Strona główna

Alternatywy dla rozwodu

               Zaglądasz tutaj nie bez powodu. W twoim małżeństwie coś się psuje. A może już się zepsuło i tylko prostą drogą zmierza do rozpadu. Może już masz wydrukowane papiery rozwodowe. Rozwód to rozwiązanie ostateczne. Dlatego zanim złożysz podpis na pozwie, pomyśl czy naprawdę nie masz już żadnej innej opcji. Oto kilka alternatyw dla zakończenia małżeństwa:

- Porady rodzinne przy parafiach – to rozwiązanie może staroświeckie, ale dla religijnych osób, stanowi ono pewne rozwiązanie. Księża mają pewne doświadczenie w radzeniu sobie z trudnymi przypadkami, mają autorytet dla osób wierzących, oraz mają wgląd na sprawę z zewnątrz. Czasem to wystarcza, ale nie jest rozwiązaniem dla wszystkich.

 

- Terapia rodzinna o ośrodku – Polacy z niechęcią reagują na słowa terapia i psycholog. Mamy błędne wyobrażenie, że terapeuta będzie wywlekał z nas same najciemniejsze zakamarki z przeszłości. Tymczasem przeważnie terapia polega jedynie na tym, żeby uświadomić sobie, dlaczego myślimy to, co myślimy i dlaczego robimy to, co robimy. To cenna wiedza, nawet jeżeli koniec końców nie pomoże uchronić twojego małżeństwa przed rozwodem.

 

- Mediacja – To słaba znana praktyka w Polsce, niestety często mylona z terapią. Założenie jest jednak zupełnie inne. Mediator nie dochodzi przyczyn, nie interpretuje faktów, ani nie proponuje rozwiązań. Jest najczęściej świadkiem rozmów, między małżonkami. Stwarza neutralny grunt i sprawuje pieczę nad tym, żeby dialog przebiegał produktywnie i w spokoju. To rozwiązanie dla małżeństw, które stwierdzają, że same nie potrafią porozumieć się bez kłótni. Sędziowie coraz częściej świadomi tej formy poradnictwa. Bywa, że kierują małżeństwa starające się o rozwód właśnie na mediację – nawet tylko po to, by stworzyć potem warunki dla porozumienia stron.

 

- Separacja – O zaletach i wadach separacji pisałem już w tym artykule (link). Warto wspomnieć jeszcze, że separacja nie musi być potwierdzona aktem prawnym. Wyprowadzenie się jednego z małżonków z domu, już stanowi formę separacji (tzw. separację naturalną).

 

Jeżeli jednak nie widzisz możliwości, aby żadne z tych rozwiązań przyniosło jakąkolwiek korzyść w twojej sytuacji, to pozostaje Ci rozwód. Jako specjalista w tej dziedzinie, chciałbym zaoferować Ci swoją pomoc. Zapraszam do kontaktu, jeżeli zależy Ci na możliwie bezstresowym rozwiązaniu małżeństwa.